Acerpure 165 cms (65 inch) Advance G Series Smart QLED Google OS TV AP65QG96MGS5
Best Price
₹124,999 Original price was: ₹124,999.₹40,990Current price is: ₹40,990.
MRP : ₹124,999
Retail Price : ₹40,990
all over india.
More Offers may be Available
Contact your Retailer for Offers & Discounts.
EMI at 0% interest.
Based on Cibil Score.
Model: AP65QG96MGS5
For More Offers Contact your Retailer
Schemes
Out of stock
Out of stock
Product Details
| Screen Size | 65 Inches |
| Brand | acerpure |
| Display Technology | QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Direct QLED |Remote With Voice Assistant | Google TV | HDR-10 | Dobly vision | Dolby Atmos | Wide Color Gamut | Supported Applications : Sony Liv, Disney+Hotstar, Zee5, Youtube, etc.Direct QLED |Remote With Voice Assistant | Google TV | HDR-10 | Dobly vision | Dolby Atmos | Wide Color Gamut | Supported Applications : Sony Liv, Disney+Hotstar, Zee5, Youtube, etc. |
| Included Components | Television 1U,RemoteControl 1U,AAA Batteries 2U,TableStand 1U,Walll Mount 1U, Mini AV Cable 1 No,Power Cord 1 NoTelevision 1U,RemoteControl 1U,AAA Batteries 2U,TableStand 1U,Walll Mount 1U, Mini AV Cable 1 No,Power Cord 1 No |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 9D x 145W x 84H Centimeters |
Description
| Brand Name | acerpure |
|---|---|
| Box Contents | Television 1U,RemoteControl 1U,AAA Batteries 2U,TableStand 1U,Walll Mount 1U, Mini AV Cable 1 No,Power Cord 1 No |
| Model Name | Acerpure Advance G Series 65′ UHD QLED TV |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | AP65QG96MGS5 |
| Warranty Description | 1 year warranty provided by the manufacturer from date of purchase | (Contact Brand for assistance @ 080 62346677 and support.india@acerpure.com) Please provide product’s model name and seller’s details mentioned on your invoice. The service center will allot you a convenient slot for the service. |
| Model Series | Advance G Series |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming |
| Manufacturer | Winsharp Electronics Private Limited, Winsharp Electronics pvt Ltd,PLOT NO-30 INDUSTRIAL AREA, Service Rd, near SYSKA METER, HUDA, Dharuhera, Haryana 123106, Ph: 080 62346677 |
| Manufacturer Part Number | AP65QG96MGS5 |
| Country of Origin | India |
| Packer Contact Information | Winsharp Electronics pvt Ltd,PLOT NO-30 INDUSTRIAL AREA, Service Rd, near SYSKA METER, HUDA, Dharuhera, Haryana 123106, Ph: 080 62346677 |
| Item Type Name | Advance G Series QLED TV |
| Unit Count | 1 Count |
| Manufacturer Contact Information | Winsharp Electronics pvt Ltd,PLOT NO-30 INDUSTRIAL AREA, Service Rd, near SYSKA METER, HUDA, Dharuhera, Haryana 123106, Ph: 080 62346677 |
| Importer Contact Information | ACERPURE INDIA CE PVT. LTD. Embassy Heights, Ground Floor, B-Block, No. 13, Magrath Road, Ashok Nagar, Bangalore, (Karnataka) INDIA – 560025,Ph: 080 62346677 |
| Best Sellers Rank |
|
Reviews
Be the first to review “Acerpure 165 cms (65 inch) Advance G Series Smart QLED Google OS TV AP65QG96MGS5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.