Sony 139 cm (55 inches) BRAVIA 7 4K Ultra HD AI Smart Mini LED Google TV K-55XR70 (Black)
Best Price
MRP : ₹0
all over india.
More Offers may be Available
Contact your Retailer for Offers & Discounts.
EMI at 0% interest.
Based on Cibil Score.
For More Offers Contact your Retailer
Schemes
Out of stock
Product Details
| Screen Size | 55 Inches |
| Brand | Sony |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Smart TV Features: Google TV | Watchlist | Google Assistance | Chromecast | Built In Mic | Game menu | ALLM/VRR/eARC (HDMI 2.1 Compatible) | Additional Features: Apple Airplay | Apple Homekit | Alexa | Bravia Cam Compatibility | Gesture Contro (With Cam)Smart TV Features: Google TV | Watchlist | Google Assistance | Chromecast | Built In Mic | Game menu | ALLM/VRR/eARC (HDMI 2.1 Compatible) | Additional Features: Apple Airplay | Apple Homekit | Alexa | Bravia Cam C… See more |
| Included Components | Remote Control , Batteries – 2 Units ,AC Power Cord |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 5.6D x 122.5W x 70.9H Centimeters |
| Supported Internet Services | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+ Hotstar, Jio Cinema & many More, Netflix, Sony Liv, Sony Pictures Core, Voot, Zee5Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+ Hotstar, Jio Cinema & many More, Netflix, Sony Liv, Sony Pictures Core, Voot, Zee5 |
Description
| Brand Name | Sony |
|---|---|
| Box Contents | Remote Control , Batteries – 2 Units ,AC Power Cord |
| Model Name | TV |
| Antenna Location | Indoor |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | K-55XR70 |
| Warranty Description | 1 Year comprehensive warranty on product provided by the brand from the date of purchase, including remote for technical issue| Contact Brand Support for assistance Customer Care No. @[080 6500 6500]. |
| Model Series | XR70 |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Manufacturer | Sony India Private Limited, Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Customer Care: 080 6500 6500, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Manufacturer Part Number | K-55XR70 |
| Packer Contact Information | Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Customer Care: 080 6500 6500, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Item Type Name | TV |
| Unit Count | 1 Piece |
| Manufacturer Contact Information | Sony India Private Limited, A-18, Mohan Co-operative Industrial Estate, Mathura Road, New Delhi 110044, India , Customer Care: 080 6500 6500, Email: Sonyindia.care@ap.sony.com, Visit sonyindia.co.in for product recycling |
| Best Sellers Rank |
|
Reviews
Be the first to review “Sony 139 cm (55 inches) BRAVIA 7 4K Ultra HD AI Smart Mini LED Google TV K-55XR70 (Black)” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.